Eko dom: Proste domowe sposoby na ekologiczne pranie, sprzątanie i odświeżanie!

Czy warto używać eko detergentów?

Ekodetergentami zainteresowałam się kilka lat temu ze względu na enigmatyczne składy gotowych produktów i częste podrażnienia (szczególnie swędząca skóra), o które, po odrzuceniu kilku innych opcji, zaczęłam podejrzewać proszki do prania. Nie byłam w stanie zweryfikować co mnie dokładnie uczula, gdyż składy są niejako ukryte pod ogólnymi hasłami np. anoniowe środki powierzchniowo czynne. Jest to zgodne z prawem, ale przez to tak naprawdę nie mamy świadomości czego na co dzień używamy. 

Rzadko się o tym mówi, ale część używanych do prania proszków czy płynów do płukania może zostawać w tkaninach, szczególnie, że my Polacy mamy tendencję do nadużywania detergentów. Wydaje nam się, że jak sypniemy więcej proszku to on lepiej zadziała albo wręcz sypiemy na oko, w ogóle nie sprawdzając zaleceń producenta. W ten sposób po pierwsze powodujemy, że część proszku niepotrzebnie idzie prosto do ścieków, bo się nie rozpuści w wodzie. Po drugie, jeśli detergentu jest zbyt dużo, pralka może go niedokładnie wypłukać z tkaniny. Potem chodzimy lub śpimy w takim ubraniu czy pościeli przez kilka godzin, a detergent bezpośrednio dotykając naszej skóry może ją podrażnić. Coraz większe zużycie detergentów jest też kłopotem dla oczyszczalni ścieków. 

 
domowe-sposoby-eko

 

Domowe środki czystości – poznaj proste substancje, które masz w domu i używasz w kuchni

Ocet i soda oczyszczona to dość proste chemicznie związki (głównie tlen, wodór i węgiel, w sodzie dodatkowo sód). Są bardzo uniwersalne jeśli chodzi o domowe sprzątanie.

Ostatnio coraz popularniejsze są środki czystości dosłownie na każdy problem (oddzielny do łazienki, oddzielny do kabin prysznicowych, oddzielny do armatury, oddzielny do płytek, oddzielny do podłóg itd.). Tymczasem wiele z nich można zwyczajnie zastąpić kilkoma domowymi produktami, które bywają tak samo skuteczne! Może się okazać, że wcale nie musimy kupować 10 różnych butelek, każda oczywiście z plastiku - nie tylko wydajemy pieniądze, ale też tworzymy kolejne śmieci!
 

Ocet - domowy pogromca twardej wody

Ocet jest substancją organiczną, powstaje w procesie fermentacji. 1 l kosztuje ok. 2-3 zł. Ocet ma niskie pH (ok. 3, czyli odczyn kwasowy). To sprawia, że świetnie radzi sobie z kamieniem powstającym z twardej wody. Doskonale czyści sanitariaty, toaletę, umywalki, baterie, kabinę prysznicową, lustra.

Wystarczy wymieszać w pojemniku, najlepiej ze spryskiwaczem, ocet z wodą w stosunku 1:1 i opcjonalnie dodać ulubione olejki eteryczne - mamy gotowy uniwersalny płyn do czyszczenia łazienki. Jeśli mamy bardzo twardą wodę wystarczy zmienić proporcje na 2:3 woda:ocet. Płyn ma oczywistą wadę – zapach. Mój osobisty tip na pozbycie się mocnego zapachu to dodanie do butelki octu oczyszczonych z białej części skórek owoców cytrusowych, szczególnie grejpfruta – po kilku dniach ocet ma zdecydowanie przyjaźniejszy zapach, choć aromat octu całkowicie nie znika. Do butelki z octem możemy też dodać bezpośrednio olejku eterycznego, najlepiej o mocnym zapachu jak drzewko herbaciane, trawa cytrynowa.

Z octu od lat robię mój ulubiony, prosty zmiękczający płyn do płukania tkanin. Wystarczy wymieszać ocet z wodą 1:1 i dodać 15-20 kropel olejków eterycznych na cykl prania. Odpowiednią ilość wlewamy do pojemnika na płyn do płukania.

 

Soda oczyszczona - odkaża i usuwa nieprzyjemny zapach

Soda oczyszczona jest substancją nieorganiczną, ale w wodzie ulega dysocjacji do jonów sodowych i wodorowęglanowych, które normalnie występują w przyrodzie.Soda powstaje w sposób zarówno naturalny jak i syntetyczny, z czego w Polsce otrzymuje się ją głównie metodą syntetyczną z soli kamiennej i wapienia. 1 kg sody oczyszczonej kosztuje nawet 6 zł. Soda z kolei ma wysokie pH (ok. 10, czyli odczyn zasadowy). Doskonale usuwa nieprzyjemne zapachy np. obuwia, odkaża i zabija bakterie.

Soda jest świetną, tanią substancją do odświeżania dywanów, materacy i mebli tapicerowanych – wystarczy szklankę sody rozsypać np. na dywanie, zostawić na pół dnia, a następnie zwyczajnie odkurzyć.

  • Ciekawostka: soda oczyszczona jest z powodzeniem od lat stosowana w produkcji kosmetyków, przykładowo jako substancja czynna w naturalnych dezodorantach albo domowych płynach do płukania jamy ustnej i gardła. Trochę pisałam o tym w artykule: Naturalne, domowe sposoby na ból gardła i przeziębienie.

Sodą można także zdezynfekować zmywarkę. Wystarczy wsypać opakowanie sody na dno urządzenia i ustawić program z wysoką temperaturą – w ten sposób pozbędziemy się także nieprzyjemnego zapachu. Z sody możemy też zrobić super uniwersalną pastę czyszczącą, która świetnie poleruje np. wannę a także doczyści fugi (pół szklanki sody + 1/8 szklanki mydła w płynie lub płatków szarego mydła rozpuszczonych w wodzie + olejki eteryczne).

Dodatkowo soda lub proszek do pieczenia to stary, sprawdzony sposób wcześniejszych pokoleń na tanie wybielanie prania, szczególnie chętnie wykorzystywane do rozjaśniania poszarzałych firan. 

 

Olejki eteryczne - piękny, naturalny zapach i działanie antybakteryjne

Olejki eteryczne są niezastąpione, jeśli chcemy dodać naszym domowym detergentom zapachu i dodatkowych właściwości antybakteryjnych.  

Warto kupić olejki eteryczne np. miętowy, lawendowy, pomarańczowy, trawa cytrynowa (najmocniej pachnie po praniu). Najbardziej antybakteryjny jest olejek z drzewa herbacianego, dlatego jest idealny np. do odświeżania butów, prania skarpet, odzieży roboczej, dywanów. Wystarczy kilka kropel, w zależności od ilości robionego przez nas produktu . W ten sposób fundujemy sobie także element aromaterapii :)

 

 

olejki-eteryczne-dom

Cytryna - jak wykorzystać cytrynę do sprzątania?

Cytryna to kolejny prosty patent na sprzątanie, przy czym spokojnie możemy wykorzystać resztki cytryny wyciskanej np. do herbaty, zamiast od razu ją wyrzucać!

Przykładowo połówkę wyciśniętej cytryny wkładam do mikrofalówki, podgrzewam minutę, a po tym czasie miękką ściereczką wielokrotnego użytku przecieram ścianki – cytryna doskonale rozpuszcza resztki jedzenia i tłuszcz osiadający od środka, a przy okazji usuwa zapachy. Cytryną świetnie odkamienia się czajnik elektryczny – wystarczy zagotować wodę z cytryną w środku, chwilę pogotować, a potem całość wylać, a ścianki czajnika przetrzeć. Cytryna świetnie doczyści i usunie też nieprzyjemny zapach z drewnianej deski do krojenia, a przy tym jest całkowicie jadalna i bezpieczna dla naszego zdrowia.

 

Czy domowe sposoby na sprzatanie są skuteczne?

Domowe naturalne środki czystości mogą być naprawdę łatwe i szybkie do zrobienia. Wszystko zależy od naszych chęci i wypróbowania różnych metod i przepisów. Inne potrzeby ma mama 5 dzieci, inne mechanik, a jeszcze inne para dorosłych ludzi pracujących w biurze.

 

Czy można zrobić domowy proszek do prania? 

Oczywiście, że tak! Proszek, tabletki do zmywarki – sama takich używam najczęściej i jestem bardzo zadowolona z ich działania. A jaka to jest satysfakcja! Do zrobienia proszku potrzeba ok. 3-5 różnych składników np. płatki mydlane, nadwęglan sodu, wymieszane w odpowiedniej proporcji.

 

Przechowywanie i środki ostrożności

Bardzo ważne, aby takie domowe gotowe detergenty przechowywać naprawdę dobrze zamknięte, bez dostępu powietrza i wilgoci, inaczej proszek do prania czy pasta czyszcząca z sody może stwardnieć. Przy domowej produkcji należy zachować oczywiście środki ostrożności i unikać wdychania substancji, szczególnie w proszku (podobnie jak nie powinno się wdychać mąki czy kakao). Wszystko standardowo należy trzymać z dala od dzieci i zwierząt – to, że są bardziej ekologiczne wcale nie znaczy, że nie można zrobić sobie nimi krzywdy np. po połknięciu! 

domowe-sposoby

Po co robić domowe detergenty?

  • Przewagą domowych środków czystości jest wiedza o tym, co jest w środku. Mamy pełną kontrolę nad zawartością, to jest super przy alergiach czy podrażnieniach. Dodatkowo tworząc małe ilości zawsze mamy świeże produkty, nie potrzebujemy konserwantów i wypełniaczy. Nie stosujemy także substancji z ropy naftowej, której wydobycie jest mocno obciążające dla środowiska naturalnego.
  • Jako pojemniki możemy wykorzystać opakowania po wcześniejszych gotowych środkach, także te plastikowe (skoro już je kupiliśmy to wykorzystajmy ponownie zamiast wyrzucać, oczywiście najpierw należy je umyć). 

Mimo wszystko nie jestem fanką straszenia złą chemią, ponieważ chemią jest wszystko, co nas otacza. To dawka czyni truciznę, warto zachować zdrowy rozsądek i pomyśleć jak wiele różnych substancji nas otacza czy tego chcemy czy nie (np. z komina sąsiada, z farb do ścian, z wykładzin itd.).


Skoro mamy na coś wpływ to chyba lepiej spróbować zminimalizować tą różnorodność substancji, szczególnie jeśli chodzi o tkaniny mające stały kontakt z naszą skórą, naczynia i sztućce, z których jemy albo dywan, po którym boso chodzą nasze dzieci czy zwierzaki?

Komentarze

  1. Widzę, że masz te same olejki eteryczne "do pralki", co ja! :-)

    Używam od lat ekologicznych proszków/płynów do prania, a co ok. 3 tygodnie czyszczę pralkę octem (z dodatkiem olejku eterycznego, dla zapachu).

    OdpowiedzUsuń
  2. Soda oczyszczona świetnie się sprawdza :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto znać takie domowe sposoby, gdyż one bardzo często ułatwiają życie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Też jestem za naturalnymi detergentami. Soda oczyszczona towarzyszy mi każdego dnia ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo często zdarza mi się korzystać z octu i sody przy sprzątaniu :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie wiedziałam, że w taki sposób można wykorzystać cytrynę do sprzątania :D
    Przydatny wpis :D Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  7. Wiele dobrego słyszałam na temat działania domowych sposobów. Jednak jeszcze z żadnego z nich nie korzystałam. Pora to zmienić :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie ma to jak domowe sposoby :)
    Super sprawa :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Soda i ocet w codziennym użyciu. Tych olejków jednak wcześniej nie znałam. Fajna sprawa!
    Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Mi czasem zdarza się korzystać z octu i sody :D Proszek do prania i tabletki do zmywarki zawsze kupuje sklepowe bo nie chce mi się nigdy bawić w ich tworzenie, ale jestem ciekawa jak dałyby sobie radę :D

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam serdecznie ♡
    Świetne sposoby, warto takie znać, to niezwykle przydatne w życiu :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetny wpis. Szczerze, to nie miałam pojęcia, że wyprodukowanie własnych środków czystości jest takie proste. Chętnie skorzystam z Twoich porad 😊!!!

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo fajny wpis;) przyznam szczerze, że jestem dość leniwa w tym temacie i wolę sięgać po gotowe detergenty. U nas w domu również nie ma problemu z żadnymi uczuleniami więc może i też dlatego sięgam po te gotowe środki .

    OdpowiedzUsuń
  14. Soda oczyszczona zdecydowanie króluje u mnie w domu. Jest produktem uniwersalnym - do czyszczenia, prania, wybielania, pozbywania się kamienia i rdzy, a nawet pozbywania się wosku ze świeczników. Bardzo fajny wpis i ciekawe porady :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Jestem marniakiem ... jak nie ma domestosa to chora chodzę. Muszę się kiedyś przestawić. Kocham olejki. Uwielbiam je w domu ale stosuję w kominach zapachowych, kąpieli.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Lubię czytać Wasze komentarze, ponieważ mamy różne doświadczenia i inne wymagania, więc śmiało piszcie!

Skomentować może każdy, także anonimowo, apeluję jednak o kulturę :)

Bez linków i SPAMU!

Moje zdjęcie
CosmetiCosmos
Witaj na CosmetiCosmos.pl! Mam na imię Aneta i od kilku lat interesuję się kosmetykami i ich składami, szczególnie naturalnymi. Szukam prawdziwych perełek, lubię polskie manufaktury, kręcę też własne kremy. Interesują mnie także eko środki czystości. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie (polecam wyszukiwarkę). Kontakt ze mną: cosmeticosmos@gmail.com

Jestem tutaj