Polskie eko środki czystości, do prania, zmywania i sprzątania - lista, spis, zestawienie

Od dłuższego czasu używam ekologicznych i naturalnych środków czystości. Cenowo wcale nie muszą być droższe, a są mniej alergizujące, mniej duszące podczas sprzątania (chyba, że są na occie - wtedy niektóre osoby też źle reagują), biodegradowalne i równie skuteczne jak te drogeryjne. To, co mnie najbardziej przekonuje do tego typu sprzątania to:


 • delikatniejsze zapachy, często z olejków eterycznych, ale NIE ZAWSZE (aromaterapia i dobry humor podczas zwykłego sprzątania to jest MAGIA!);
 • łagodniejsze detergenty, mniej konserwantów lub wręcz całkowity brak syntetycznych substancji, dzięki czemu dłonie nie są tak przesuszone, a skóra nie jest szorstka i nie pęka;
 • mniej syntetycznych substancji do wdychania podczas sprzątania - ostatnio pojawiły się norweskie badania, według których kobiety, które często sprzątają miały płuca podobne do palaczy papierosów! (dokładnie jakby paliły 20 papierosów dziennie przez 10-20 lat!), występowały u nich też objawy astmy - to sugeruje, że środki do sprzątania nie są obojętne dla organizmu;
 • naturalne środki są lepiej biodegradowalne (niektóre nawet w 100%!), mniej szkodzą też organizmom wodnym (co nie znaczy, że wcale);
 • producenci często dbają także o zmniejszenie użycia wody i energii podczas procesu produkcji;
 • recykling - często opakowania pochodzą z recyklingu lub nadają się do ponownego przerobu (HDPE, szkło, papier).


lista-polskich-producentow-eko-produktow

POLSKIE EKO ŚRODKI CZYSTOŚCI, DO SPRZĄTANIA, PRANIA I ZMYWANIA - LISTA


BALJA

Ekologiczne środki czystości z Rzeszowa. W ofercie proszki do prania (ok. 32 zł/1,6 kg), wybielacz i cała gama produktów do zmywarki (proszek, nabłyszczacz za 11 zł, sól). Pakowane w szkło i papier. Bardzo przystępne ceny. Dodatkowo jeśli np. na targi przyniesiemy szklaną butelkę po nabłyszczaczu kolejną sztukę produktu kupimy taniej o 3 zł (czyli za 8 zł!). Składy naturalne.

eko-srodki-do-zmywarki-polskie

CELINA EKOLOGICZNA SODA PIORĄCA 

Eko proszki do prania, dostępna wersja do prania białego i koloru. Bardzo wydajne produkty, bez fosforanów, chloru, wybielaczy i zbędnych wypełniaczy. Opakowanie 1 kg w plastiku (ok. 37 zł), mniejsze w papierowej torebce (ok. 23 zł/0,5 kg).
MOJE DOŚWIADCZENIA: Osobiście sypię proszku mniej niż sugeruje producent, ponieważ przy zbyt dużej ilości proszek zwyczajnie zostaje w zbiorniku. Nie ma to negatywnego wpływu na jakość prania (nie brudzimy ubrań mocno, raczej standardowo), za to wpływa dodatnio na wydajność produktu. Obie sody - do białego i do koloru - posiadają delikatny, przyjemny zapach. Dobrze się wypłukują z prania, wyjątkowo dobrze zmiękczają tkaniny.

eko-proszek-do-prania

ECO NATURO

Ekologiczne środki z Lublina. W ofercie mydło w płynie, płyn do naczyń,  płyn do mycia kuchni, okien, urządzeń sanitarnych, wc oraz uniwersalny. Przystępne ceny, proste składy i certyfikat EcoLabel.

EKOMAMA

Linia produktów przyjaznych środowisku, stworzona przez Reni Jusis. Proste środki czystości np. soda oczyszczona, olejki eteryczne, orzechy piorące, wybielacz tlenowy i eko odkamieniacz. Bardzo przystępne ceny.

GABI EKO PROSZEK DO PRANIA

Dostępna jest wersja do koloru oraz prania białego. Proste składy (5 składników na bazie boraxu). 3 kg kosztuje ok. 35-40 zł, w różnych wersjach zapachowych (np. róża, lawenda). 5 kg kosztuje ok. 70 zł. Dostępne głównie na Allegro. Pakowane w worki lub wiaderka.

KLAREKO

Naturalne kosmetyki dla domu z dobrodziejstwem olejków eterycznych. W ofercie Fenomenalny mus czyszczący w kilku zapachach, płyny do mycia szyb i luster, płyny uniwersalne oraz płyny do zadań specjalnych. Dostępne też są środki piorące: proszki do parnia białego i kolorowego, płyn do zmiękczania tkanin, a także odświeżacz powietrza na bazie olejków eterycznych. W plastiku, ale dostępne są też wersje #lesswaste w szklanych słoiczkach. Nowością są tabletki "All in one" do zmywarki. Składy w 100% naturalne.
MOJE DOŚWIADCZENIA: Mus czyszczący to niesamowicie uniwersalne czyściwo praktycznie do wszystkiego. Świetnie usunie delikatny kamień z umywalki, dodatkowo nabłyszczając jej powierzchnię. Usuwa żółte plamy od dezodorantów pod pachami (trzeba dobrze wetrzeć w zwilżony wodą materiał,  zostawić na ok. 1-2h, a następnie uprać). Umyje białe podeszwy butów, przypalone garnki, kuchenkę, płytki - wszystko! Przyjemnie pachnie i jest bardzo wydajny. Płyn uniwersalny zachwyca zapachem - kompozycja z olejków eterycznych sprawia, że... chce się sprzątać :) To raczej lekki płyn do usunięcia np. odcisków palców z sanitariatów, odświeżenia płytek, do zadań specjalnych (np. kamienia) jest za delikatny.

eko-srodki-do-sprzatania

KŁODAWA

Sól do zmywarek gruboziarnista z kopalni Kłodawa. Zmiękcza wodę, bez zanieczyszczeń mechanicznych (ok. 9 zł/1,3 kg). Opakowanie PET.

LAVECO

Firma z Rzeszowa. Zabawne, kolorowe etykiety. W ofercie środki do mycia łazienki w kliku wersjach zapachowych oraz płyny do czyszczenia kuchni i odkamieniacze. Wszystko naturalne, biodegradowalne, ekologiczne i wegańskie. Kompozycje zapachowe z olejków eterycznych. Ceny zaczynają się od 17 zł.

LUDWIK EKO

Eko seria znanej polskiej marki Ludwik. Dostępne są tabletki do zmywarki, płyn do naczyń, pianka do kuchni, pianka do łazienki oraz płyn uniwersalny. Posiadają certyfikat EcoLabel.
MOJE DOŚWIADCZENIA: tabletki należy umieścić w zmywarce razem z folią, w którą są owinięte (podobno biodegradowalną - info od producenta). Nie posiadają kompozycji zapachowej i to zdecydowanie je wyróżnia na rynku eko tabletek do zmywarki - nie pozostawiają żadnego zapachu, dla mnie to ogromny plus. Świetnie zmywają naczynia (w porównaniu do znanej marki drogeryjnej lepiej sobie radzą w cyklu codziennym, w przyspieszonych jakość zmywania jest przybliżona), ładnie nabłyszczają szkło i porcelanę. Jestem z nich niesamowicie zadowolona, nie powodują, że w zmywarce (krótko mówiąc) śmierdzi.

eko-tabletki-all-in-one-ludwik

MILL CLEAN

Szeroka oferta środków do sprzątania każdej możliwej powierzchni w domu. W ofercie m.in. płyn do szyb i luster, balsamy czyszczące i myjące oraz nabłyszczające. Część środków z certyfikatem EcoLabel.
MOJE DOŚWIADCZENIA: Płyn do szyb posiada zapach podobny do środków czyszczących do samochodu, co może zachęcić panów do sprzątania. Jeśli chodzi o działanie jestem średnio zadowolona - dobrze myje szyby, ale na lustrach pozostawia na powierzchni mgiełkę, którą trudno usunąć. Za to płyn do mebli jest świetny - doskonale usuwa kurz, delikatnie odświeża drewno, przyjemnie pachnie. Kurz nie osiada tak szybko po myciu.

ekologiczne-produkty-do-sprzatania-ecolabel

MOHANI

W ofercie uniwersalne orzechy piorące (ok. 27 zł/900 g). Także kosmetyki, oleje, masła, hydrolaty.

ONLYECO

Gama środków piorących oraz do sprzątania na bazie opatentowanej biorafinowanej surfaktyny z rzepaku. W ofercie płyny do mycia kuchni, łazienki, szyb, podłóg, naczyń, wc, mleczko do mebli, pianka do skór naturalnych i syntetycznych, a także kilka płynów do prania. Innowacyjne formuły, biodegradowalne. Fabryka mieści się w Bydgoszczy. Niestety rzepak nie pochodzi z polskich pól, ponieważ u nas nie uprawia się go w odpowiednich eko warunkach. Formuły zawierają olejki eteryczne i bezpieczne konserwanty naturalne (np. kwas cytrynowy).

SWONCO

Bazą produktów są środki powierzchniowo czynne pochodzenia roślinnego. W ofercie gama do sprzątania różnych powierzchni, prania, zmywania naczyń (ręcznie, w zmywarce) oraz linia dla najmłodszych (płyn do prania oraz płukania tkanin). Dostępne są również produkty w opakowaniach uzupełniających.

YOPE

W ofercie posiada płyny do naczyń, płyny do mycia łazienki, szyb, podłóg oraz uniwersalny. Dostępny jest także płyn antybakteryjny z kwasem mlekowym. Bardzo fajne zapachy. Niestety środki te są konserwowane Methlisothiazolinone oraz Benzisothiazolinone - syntetycznymi konserwantami, bardzo alergennymi - osobiście unikam tych środków.

ZIELKO

Marka ekologicznych środków czystości Sylveco. Obłędne zapachy, przyjazne składy. W ofercie płyn uniwersalny, płyn do łazienki, płyn do kuchni, żel do wc, płyn do szyb i luster oraz mus czyszczący. Każdy produkt posiada inny zapach, ceny przystępne (ok. 15 zł). Opakowania plastikowe.


SYNTETYCZNE KONSERWANTY ALERGENNE Methlisothiazolinone oraz Benzisothiazolinone

Niestety niektóre eko środki czystości te są konserwowane Methlisothiazolinone oraz Benzisothiazolinone - syntetycznymi konserwantami, które zostają wycofywane z kosmetyków (niespłukiwalnych), ponieważ są bardzo alergenne. Dermatolodzy donoszą o powiązaniu ich z wieloma przypadkami alergii kontaktowych (pieczenie, zaczerwienienia, swędzenie, wysypka, łuszczenie naskórka), więc ze względu na zawartość tych konserwantów osobiście unikam niektórych marek (np. Yope). Dlaczego?

 • Przykładowo - umyjemy naczynia w rękawicach, ok, ale niedokładnie spłuczemy i będziemy jeść z takiego talerza; inny przykład: umyjemy podłogę mopem, ok, ale po tej podłodze lubimy chodzić boso, dzieci lubią się na niej kłaść, tak samo zwierzęta; trzeci przykład: spryskujemy lustro, które myjemy szmatką, ok, ale ile konserwantu w międzyczasie wdychamy?
 • Marka Yope nie stosuje tych konserwantów w kosmetykach, a jedynie w płynach do naczyń i środkach czystości. 
 • Powyższe konserwanty występują też w "naturalnej" serii środków czystości z Lidla marki W5.
Konserwanty te mogą być jak najbardziej zgodnie z prawem używane w środkach czystości. Zwróćcie uwagę, że bardzo często widnieje na opakowaniu informacja o zawartości np. 95% składników pochodzenia naturalnego, a więc 5% jest syntetycznych. Nie zawsze oznacza to coś złego, zależy jakie dokładnie substancje "uzupełniają" ten naturalny skład. 

Oczywiście nie jestem w stanie przeczytać składu każdego możliwego środka, więc warto robić to samodzielnie. Jest też niestety mały haczyk - producenci środków czystości nie mają oprawnego obowiązku wykazywania dokładnego składu, stąd najczęściej przeczytamy coś w stylu "<5% niejonowy środek powierzchniowo czynny" - a pod tym ogólnym pojęciem może się mieścić wiele różnych substancji! Dlatego w tym przypadku istotne jest czytanie etykiet, szczególnie na temat biodegradowalności produktu, opakowania, konserwantów.

Znacie któreś z tych środków czystości? Może znacie jeszcze inną polską markę, którą mogę dodać do listy?

Komentarze

 1. Może kiedyś wypróbuję, na razie wystarczą mi drogeryjne. Dobrze jednak, że są :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze jest alternatywa, gdybyś chciała spróbować :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ludwik oczywiście to polska klasyka, tym bardziej cieszy, że powstał LUDWIK EKO także :)

   Usuń
 3. Nawet nie wiedziałam, że takie nabłyszczacze istnieją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że istnieją. Można też kupić z drogerii "zwykłe" - co ciekawe drożej :D

   Usuń
 4. ooo o połowie z nich nie miałam pojęcia :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że zajrzałam. Też lubię naturalne olejki, niestety z tego co poznałam z Yope, miało wyraźnie sztuczne zapachy, co prawda przyjemniejsze od tych "tradycyjnych" ale jednak. Przyjrzę się reszcie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli chodzi o produkty czystości to tutaj jak na razie nie zważam na składy czy certyfikaty. Ale na przyszłość nie mówię nie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny i przydatny wpis- u mnie jednak rządzi chemia. Kiedyś miałam serię Only bio, miło ją wspominam.
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kojarzę jedynie Balja bo mamy proszek do zmywarki i Klareko :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Od 2 lat sprzątam tylko LAVECO, a szukałam długo skutecznych środków i bezpiecznych dla mnie bo mam AZS. Dla mnie najlepsze środki dostępne w Polsce. Nie uczulają, bez szkodliwych substancji i mega skuteczne.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Lubię czytać Wasze komentarze, ponieważ mamy różne doświadczenia i inne wymagania, więc śmiało piszcie!

Skomentować może każdy, także anonimowo, apeluję jednak o kulturę :)

Bez linków i SPAMU!

Moje zdjęcie
CosmetiCosmos
Witaj na CosmetiCosmos.pl! Mam na imię Aneta i od kilku lat interesuję się kosmetykami i ich składami, szczególnie naturalnymi. Szukam prawdziwych perełek, lubię polskie manufaktury, kręcę też własne kremy. Interesują mnie także eko środki czystości. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie (polecam wyszukiwarkę). Kontakt ze mną: cosmeticosmos@gmail.com

Jestem tutaj