Naturalne perfumy - marki, wady i zalety, rodzaje, dlaczego warto?

Dlaczego powstały naturalne perfumy? 

Producenci perfum, wód perfumowanych i toaletowych nie mają obowiązku podawać dokładnego składu swoich produktów. Jest to duży kłopot dla alergików oraz wegan i wegetarian. My konsumenci nie wiemy co właściwie codziennie wdychamy lub aplikujemy na skórę. 

Dlatego producenci naturalnych perfum i innych wyrobów perfumeryjnych narzucili sami sobie potrzebę pokazania szerszego składu (często łącznie z dokładnym wypisaniem substancji wchodzących w skład kompozycji zapachowej!). To jest niesamowicie duże ułatwienie dla świadomych konsumentów, wegan i alergików! Dodatkowo w parze z jasnym składem idą inne działania, jak choćby drugi obieg opakowań, ogólna polityka less waste firmy czy zmniejszanie zużycia surowców podczas produkcji, zbieranie dokładnych deklaracji od dostawców surowców (cruelty free) itp.


perfumy-naturalne-opinie

TE PERFUMY czyli prawidłowa odmiana słowa

Rzeczownik "perfumy" zawsze występuje w liczbie mnogiej! To są TE PERFUMY. Często spotykana wymowa (szczególnie w internecie) bywa myląca i niestety błędna. Nieprawidłowa odmiana to np. "ta perfuma" czy "ten perfum". Łatwo zapamiętać kojarząc sobie z: "te nożyczki" (a nie "ten jeden nożyczek"), "te sanki" (a nie "ta jedna sanka"). Zawsze w liczbie mnogiej - po prostu.


RODZAJE NATURALNYCH PERFUM

Istnieje kilka rodzai naturalnych perfum. Osobiście znam i używam perfum w wosku, w olejku oraz w sprayu. Każdy z nich troszkę się różni, ale nie ma obaw o trwałość!

Naturalne perfumy w wosku Bydgoska Wytwórnia Mydła

Bazą perfum jest zazwyczaj wosk roślinny (wtedy perfumy są wegańskie, np. Bydgoska Wytwórnia Mydła) lub pszczeli (np. Miodowa Mydlarnia). Niezła trwałość na skórze! Wosk dobrze utrwala zapach. Wosk rozpuszcza się pod wpływem ciepła ciała, uwalniając zapach stopniowo. Nie podrażnia, a dodatkowo pielęgnuje skórę, chroniąc ją np. przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Perfumy w wosku zazwyczaj kupimy w metalowej puszeczce lub mini słoiczku ze szkła, dzięki czemu łatwo zawsze mieć je przy sobie i subtelnie dołożyć w razie potrzeby. Ceny tych dwóch marek to ok. 30-55 zł. Obie marki są polskie.

  • Zaletą jest fajna trwałość, stosunkowo niskie ceny, niesamowita wręcz wydajność i dodatkowa pielęgnacja skóry. Wystarczy naprawdę odrobinka wosku, aby wetrzeć go w skórę i cieszyć się zapachem przez kilka godzin. Dodatkowo aromaty ciekawie się "starzeją". Często te perfumy mają naprawdę nietypowe zapachy jak np. Zielone pomidory Miodowej Mydlarni.
  • Wadą może być możliwość nadania zapachu tylko określonym częściom ciała np. nadgarstkom, skórze za uszami czy na dekolcie. Zapach jest intensywny, ale nie da nim się "spryskać" w całości, więc zawsze będzie subtelniejszy niż spraye. Uwaga też na niektóre tkaniny - potrafi lekko zabrudzić syntetyki (zawsze dopiera je pralka). Początkowo kleją się do niego włosy - należy odczekać chwilkę od aplikacji, aby wosk się wchłonął.


perfumy-wosku-opinie-recenzja

Naturalne perfumy w olejku Hrabina Rzewuska i Renovality

Bazą perfum są płynne oleje, często jojoba. Zazwyczaj opakowanie jest w tym przypadku szklane i zakończone kulką do aplikacji. Niezła trwałość na skórze! Ceny zróżnicowane, np. RENOVALITY od 45 zł/20 ml. HRABINA RZEWUSKA z kolei oferuje minisy (na zdjęciu niżej) w cenie 10% opakowania pełnowymiarowego (ok. 11,60/1 ml, pełnowymiarowa roletka ok. 116 zł/10 ml). Wchłaniają się odrobinę szybciej w skórę niż woski, ale mam też wrażenie, że są troszkę mniej trwałe. Wadą jest możliwość lekkiego zabrudzenia niektórych tkanin (szczególnie syntetyków, ale odpiera się bez problemu) - jeśli nie odczekamy, aż olejek wyschnie. Opakowania często są naprawdę piękne i niewielkich rozmiarów, więc ponownie - można je mieć zawsze w torebce i odświeżyć zapach. Tutaj też najczęściej mamy do czynienia z najdokładniej wypisanymi składami kompozycji zapachowej, jeśli nam na tym zależy. Perfumy w olejku nie są żadną nowością - od dawna znane są w krajach arabskich.

perfumy-w-olejku-opinia-rzewuska

perfumy-olejek-renovality

Naturalne perfumy w sprayu Lady of Nature, CF i wegańskie

Bazą perfum w sprayu jest alkohol, woda lub hydrolaty. Zazwyczaj mają prosty skład, często szczegółowo wypisany! Dobra trwałość na skórze, ale co ważne - można zaaplikować je również na ubrania (niektórzy lubią, wtedy często trwałość to nawet kilka dni). Sprayem łatwiej otulić się zapachem "od stóp do głów" - nie musimy się już ograniczać do konkretnych stref jak w przypadku wosku czy olejku. Ceny zróżnicowane. Przykładowo Lady of Nature kosztują 159 zł/50 ml. Opakowania to zazwyczaj szklane buteleczki.

Lady of Nature - nie mogę o tym nie wspomnieć! - szczyci się własnymi autorskimi kompozycjami zapachowymi, które mają wywoływać wywoływać wspomnienia. Trzeba marce przyznać, że zapachy są nietuzinkowe, trudne do określenia słowami i zdecydowanie wyjątkowe. Ma to swoje zalety - na pewno wyróżniają się na tle innych marek (a co za tym idzie my również się wyróżniamy), ale sprzedaż odbywa się głównie internetowo, więc można nie trafić we własne gusta i zostać z perfumami, które nie do końca nam odpowiadają. W takim przypadku zachęcam do odwiedzania targów kosmetyków naturalnych i śledzenia marki w Social Media, gdzie pojawiają się informacje o drogeriach, w których można osobiście sprawdzić kompozycje zapachów.

Perfumy Lady of Nature są naprawdę bardzo trwałe!

lady-of-nature-perfumy-cf-weganskie

Ciekawostki na temat perfum - co warto o nich wiedzieć?

  • Sprawdzając nowy zapach perfum warto spryskać nim skórę, bo to na niej uzyskamy pełny aromat. Nie rozcieramy, czekamy aż baza się ulotni (alkohol) lub wchłonie (oleje).
  • Słoiczki z kawą w drogeriach naprawdę mają cel! Nasz nos rozróżnia średnio trzy kompozycje zapachowe, a potem zwykle je miesza. Kawa pomaga zneutralizować aromaty.
  • Perfumy lubią chłód i cień, wtedy wolniej wietrzeją.
  • Perfumy na natłuszczonej skórze są trwalsze! Warto przed aplikacją użyć np. bezzapachowego balsamu do ciała.

naturalne-perfumy

 Macie doświadczenia z perfumami powyższych marek? Może znacie inne opcje w wosku albo olejku?

Komentarze

Prześlij komentarz

Lubię czytać Wasze komentarze, ponieważ mamy różne doświadczenia i inne wymagania, więc śmiało piszcie!

Skomentować może każdy, także anonimowo, apeluję jednak o kulturę :)

Bez linków i SPAMU!

Moje zdjęcie
CosmetiCosmos
Witaj na CosmetiCosmos.pl! Mam na imię Aneta i od kilku lat interesuję się kosmetykami i ich składami, szczególnie naturalnymi. Szukam prawdziwych perełek, lubię polskie manufaktury, kręcę też własne kremy. Interesują mnie także eko środki czystości. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie (polecam wyszukiwarkę). Kontakt ze mną: cosmeticosmos@gmail.com

Jestem tutaj