Optima Natura, Olejki eteryczne, zastosowanie w kosmetyce i domu

Olejki eteryczne są bardzo uniwersalne, mają wiele zastosowań, nie tylko w aromaterapii, ale także kosmetyce, chorobach, a nawet jako składnik domowych środków czystości. Są w 100% naturalne, więc goszczą w moim domu od wielu lat. Mój absolutny hit to orzeźwiający i dodający energii olejek limonkowy, który natychmiast wprawia mnie w dobry nastrój! Uwielbiam też, kiedy pachną nim ubrania. Jeśli chcecie się dowiedzieć czym są olejki eteryczne oraz jak można ich używać zapraszam do czytania.


Co to jest olejek eteryczny

Olejek eteryczny (z łac. oleum aetherium, oleum aethereum) jest substancją zapachową, ciekłą i lotną, która najczęściej znajduje się w specjalnych komórkach roślin (czasem w skórce owocu, czasem w igłach jak np. sosny, w kwiatach itp.). W składzie olejków eterycznych znajduje się mnóstwo różnorakich związków chemicznych, czasem nawet ponad 1000 w jednym olejku! (nie wszystkie zostały dotąd zbadane, dlatego pamiętajcie, że olejków eterycznych nie powinno się przyjmować doustnie!). Olejki służą roślinom m.in. do wabienia owadów zapylających czy do ochrony przed zjedzeniem. Obecnie olejki pozyskuje się przemysłowo z roślin świeżych lub suszonych, najczęściej poprzez destylację parą wodną lub ekstrakcję (produktem ubocznym destylacji parą wodną są hydrolaty!).



optima-natura-olejki

Jakość olejków eterycznych

Kupując olejki - ja najczęściej kupuję je w aptece lub przez internet - warto postawić na sprawdzone marki. Jedną z takich marek jest Optima Natura (dawniej Optima Plus), której olejki stosuję od bardzo dawna i są jednymi z moich ulubionych ze względu na:
  • cenę 11-16,50zł/10ml (często są w promocji, tutaj uwaga - prawdziwe olejki eteryczne nie mogą kosztować np. 6zł, ponieważ to poniżej kosztów produkcji! podobno zdarza się, że niektórzy producenci chcąc obniżyć koszty mieszają olejki eteryczne z olejem bazowym, prawdopodobnie bezzapachowym czyli rafinowanym - czy powstały produkt nadal posiada wszystkie cenne właściwości olejku 100%?)
  • dostępność (w wielu aptekach, sklepach z kosmetykami naturalnymi)
  • jakość (moc olejku, naturalne, "pewne" pochodzenie)
  • ogrom rodzajów olejków eterycznych (mnóstwo zapachów, dla każdego coś pięknie pachnącego)
  • dostępność także olejów naturalnych 100% (np. ze słodkich migdałów, macadamia, arganowy).

olejki-eteryczne-zastosowanie

Skład olejków eterycznych

Kupując "olejki" koniecznie i ZAWSZE powinno się czytać składy. Wiele razy spotkałam się z tym, że "olejkiem eterycznym" lub po prostu "olejkiem" sklepy nazywają zwykłe, tanie i bezwartościowe olejki zapachowe (sztuczna kompozycja zapachowa, która nie ma żadnych cennych właściwości i służy tylko nadaniu zapachu, których często NIE WOLNO stosować na skórze np. robiąc domowe kosmetyki).

Prawidłowy skład olejku eterycznego to nazwa rośliny Oil, przykładowo jak na zdjęciu poniżej Citrus Aurantifolia Oil (olejek eteryczny z limonki). Po nazwie rośliny prawdopodobnie producent wypisze także w INGREDIENTS (dawniej  INCI) zgodnie z obowiązującym prawem (Rozporządzenie Parlamentu i Rady WE 1223/2009) wszystkie alergeny (w tym przypadku te, które olejek NATURALNIE ZAWIERA). Wynika z tego, że w przypadku olejków eterycznych dodatkowo wypisane substancje wcale nie są dodanymi substancjami zapachowymi, bo jak wspomniałam w olejku eterycznym możemy znaleźć nawet aż 1000 różnych naturalnych związków chemicznych. Oczywiście alergeny można też wytworzyć w laboratorium i będą tak samo nazwane w składzie, jednak tutaj rozpatrujemy kwestię olejków eterycznych. Piszę o tym, ponieważ często spotykam się na blogach, w artykułach czy grupach na FB z błędnym rozumieniem tej kwestii. Jeśli macie olejki eteryczne ze sprawdzonego źródła i nie macie uczulenia na wypisane alergeny, możecie używać olejków na zdrowie :)

limonkowy-olejek-eteryczny

Olejki eteryczne Optima Natura

Olejki ze zdjęć dostałam bezpośrednio od producenta, a konkretnie od Pani Małgosi, która wygłosiła bardzo ciekawy wykład na temat tych produktów podczas organizowanego przeze mnie Spotkania Blogerek Naturalnych NATURE OF WOMAN w Warszawie. Podczas planowania spotkania zaprosiłam do współpracy tylko i wyłącznie sprawdzone przeze mnie firmy, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że wyselekcjonowane spośród wielu. Olejki eteryczne Optima Natura znam o wiele, wiele dłużej (jeszcze pod wcześniejszą nazwą Optima Plus, a nawet jeszcze wcześniejszą nazwą Sabana - z zupełnie inną szatą graficzną) i najczęściej są tymi, które kupuję także za własne ciężko zarobione pieniążki. Pamiętajcie, że nie polecam produktów, których sama nie używam i których sama nie lubię - i to najczęściej od dawna :)


olejki-eteryczne-rodzaje

Jak używać olejków eterycznych?

Olejków eterycznych nigdy nie stosujemy w 100% stężeniu, zawsze należy je z czymś rozrobić. Są to zbyt skoncentrowane substancje (wyjątkiem jest nakładany punktowo na wypryski olejek z drzewka herbacianego). Zawsze należy także wykonać próbę uczuleniową, jeśli olejek ma mieć kontakt ze skórą (przed pierwszym użyciem).
Najczęściej olejki eteryczne stosuje się m.in. w:
  • aromaterapii, poprzez inhalację (dyfuzor) ulubionym olejkiem lub w celu np. złagodzenia bólu różnego pochodzenia
  • masażu, mieszając je z olejem bazowym (np. ze słodkich migdałów) i wcierając w skórę
  • w bólach głowy nacierając kilkoma kroplami skronie lub miejsce za uszami  (bazylia, mięta, lawenda, geraniowy)
  • w przeziębieniu, wcierając kilka kropel w okolice nosa np. klatkę piersiową lub nadgarstki, które następnie wąchamy (eukaliptus, mięta, rozmaryn, sosnowy, anyżowy)
  • w bezsenności (skraplając poduszkę olejkiem lawendowym, różanym, melisowym)
  • w celu złagodzenia stresu (lawenda, melisa, neroli, różany lub po prostu ulubiony zapach)
  • w bólach reumatycznych (imbirowy, cyprysowy, kolendrowy, eukaliptusowy)
  • w bólach mięśni (jałowcowy, lawendowy, rozmaryn, mięta)
  • w bólach miesiączkowych (bazyliowy, lawendowy)
  • jako naturalny składnik kompozycja zapachowej w domowych kosmetykach (szczególnie tych do ciała np. peelingach, mgiełkach zapachowych)
  • jako antybakteryjny składnik aktywny w kosmetykach (np. olejek z drzewka herbacianego we wcierce do skóry głowy, zwalcza łupież, grzyby, bakterie; olejek miętowy jako składnik odświeżający oddech w domowej paście do zębów lub płynie do płukania jamy ustnej; olejek cytrynowy jako tonizujący i regulujący sebum składnik toniku diy)
  • jako składnik zapachowy, a także antybakteryjny w domowych środkach czystości (płyn do szyb, płyn do płukania prania, naturalna mgiełka do pomieszczeń)
  • jako składnik płynu diy odstraszającego komary i kleszcze
  • punktowo na wypryski (tylko olejek z drzewa herbacianego)
  • NIE ZALECA SIĘ STOSOWANIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH W CIĄŻY, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

 

Naturalny domowy płyn do płukania

Stosuję domowy płyn do płukania od ok. 2 lat i praktycznie nie kupuję gotowej chemii. Wystarczy wymieszać pół na pół wodę z octem i dodać ok. 10 kropel ulubionego olejku eterycznego lub mieszanki kilku (ja lubię mieszać różne). Nigdy się nie zdarzyło, że płyn wpłynął negatywnie na ubrania, a i pralce raczej przez ten czas nie zaszkodził.

dobre-olejki-eteryczne

Optima Natura, Naturalny olej ze słodkich migdałów

Tłoczony na zimno, lekki, szybko wchłaniający się olej. W 100% naturalny. Można go stosować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczania. Za opakowanie 100ml w butelce z ciemnego szkła zapłacimy 20-30zł w zależności od sklepu.

Doskonała baza do domowych masaży - wystarczy na porcję oleju dodać kilka kropel odpowiedniego olejku eterycznego, dokładnie wymieszać i od razu użyć, zanim substancje lotne "uciekną". Olej daje dłoniom poślizg, a jednocześnie odżywia i pośrednio nawilża skórę (pamiętamy, że oleje są emolientami tworzącymi na skórze warstwę, przez którą nie odparuje woda).
Jeden z najbardziej uniwersalnych olei w produkcji domowych kosmetyków! Był to także, obok oleju rycynowego, pierwszy olej naturalny jaki kupiłam do tworzenia własnych kremów. Rzadko "zapycha" nawet cerę tłustą, świetnie sprawdza się w mieszankach jako olejek do demakijażu, masażu, do ciała, włosów, skórek oraz płytki paznokci.

olej-ze-slodkich-migdalow

A Wy do czego używacie olejków eterycznych? Pochwalcie się, jakie zapachy najbardziej lubicie :)

Komentarze

  1. Miałam je parę lat temu i przyznaję, że miło wspominam niektóre z nich;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tą firmę i jej olejki. Czuć tutaj jakość.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedys bardzo duzo uzywalam olejkow eterycznych, obecnie wole swiece i woski, jednak zapachu lawendy w szafie nic nie zastapi :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Miałam olejki tej marki i byłam z nich zadowolona :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Olejek limonkowy bym bardzo chciała wypróbować! Napewno pachnie obłędnie :) Ciekawe czy znajdę tutaj w Szwecji :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja najczęściej olejki eteryczne dodaje do świec w szczególności tych zwykłych Najpierw je przed Apią a później dodaje kilka kropel do wosku i przelewam do jakiegoś słoiczka dodając knot i w ten sposób uzyskuje świece zapachowe :) Ostatnio robiłam dezodorant ten magnezowy :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Olejki eteryczne bardzo cenię sobie przy przeziębieniach. Trochę do inhalatora razem z solą fizjologiczną i żaden katar mi nie straszny;)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Po olej ze słodkich migdałów kiedyś regularnie sięgałam, ostatnio jakoś o nim zapomniałam. Zimą pewnie do niego wrócę :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Olejki stosuję tylko w czasie przeziębień, pomagają, ale chyba zacznę stosować i do innych rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Od pewnego czasu właśnie zagłębiam się w temat olejków. Taka naturalna pielęgnacja na pewno jest o wiele lepsza.

    blog

    blog

    OdpowiedzUsuń
  11. Dla mnie najlepsze zastosowanie tych olejków to właśnie przy masażu..:)REWELACJA dla zmysłów:)

    OdpowiedzUsuń
  12. O nie słyszałam o tej marce, ja zazwyczaj olejki eteryczne kupuję na stronach z półproduktami ale właśnie tam nie mogę być pewna ich jakości...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto czytać karty produktu, czasem można się zdziwić :)

      Usuń
  13. Świetny wpis. Ja właśnie kończę kurs z aromaterapii.

    OdpowiedzUsuń
  14. Olejki to swietna sprawa, zawsze staram się mieć w domu jeden lub dwa i używać na bieżąco do przeróżnych zastosowań.

    OdpowiedzUsuń
  15. Uwielbiam zapachy olejków eterycznych, szczególnie jeśli są orientalne.

    OdpowiedzUsuń
  16. Olejków eterycznych dodałam ostatnio do peelingu, który zrobiłam na prezent imieninowy :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Z drzewa herbacianego to mój must have. Obowiązkowo używam do maseczek z glinek. Mam też miętowy, tymiankowy i jeszcze jakiś ale nie pamiętam jaki. Tymiankowym zimą jak mam katar skrapiamy sobie ściany prysznica i dzięki ciepłu mam super inhalacje :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Ja najbardziej lubię lawendowy ;) Ale faktycznie trzeba zawsze czytać składy, im krótszy tym lepszy ;)

    OdpowiedzUsuń
  19. Miałam olejki eteryczne tej marki i bardzo je sobie chwaliłam - wystarczyły mi na prawie dwa lata regularnego stosowania i co najważniejsze były naturalne, więc mogę je każdemu polecić bo na pewno się nie zawiedzie :))
    Do moich ulubieńców należą lawenda, rozmaryn oraz mięta pieprzowa bo fajnie wpływają na stan skóry głowy <3

    Sakurakotoo ❀ ❀ ❀

    OdpowiedzUsuń
  20. Świetny zestaw :) Bardzo mi się podoba

    OdpowiedzUsuń
  21. Oj uwielbiam olejki eteryczne

    OdpowiedzUsuń
  22. Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten artykuł i wypróbowałam olejki eteryczne Optima Natura. Faktycznie są niesamowite i w dobrej cenie. Szczególnie polecam herbaciany oraz chyba nowość na rynku Olejek Złodziei. :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Po przeczytaniu Twojego artykułu postanowiłam spróbować polecanych przez Ciebie olejków. To niesamowite, jak olejki Optima Natura obłędnie pachną. Trafiłam chyba na ich nowość Olejek Złodziei.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Lubię czytać Wasze komentarze, ponieważ mamy różne doświadczenia i inne wymagania, więc śmiało piszcie!

Skomentować może każdy, także anonimowo, apeluję jednak o kulturę :)

Bez linków i SPAMU!

Moje zdjęcie
CosmetiCosmos
Witaj na CosmetiCosmos.pl! Mam na imię Aneta i od kilku lat interesuję się kosmetykami i ich składami, szczególnie naturalnymi. Szukam prawdziwych perełek, lubię polskie manufaktury, kręcę też własne kremy. Interesują mnie także eko środki czystości. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie (polecam wyszukiwarkę). Kontakt ze mną: cosmeticosmos@gmail.com

Jestem tutaj