Żele pod prysznic bez SLS i SLES: Bioline, Nature Moi, Africa Organics

Lubię naturalne kosmetyki ze względu na ich delikatność i mniejszą ingerencję w organizm. To głównie na nie stawiam w pielęgnacji twarzy, a ostatnio coraz częściej sięgam po nie do ciała. W przypadku drogeryjnych żeli pod prysznic możemy mieć do czynienia ze swędzącą, podrażnioną skórą, zaczerwienieniami i łuszczeniem. Tak skóra może reagować na silne substancje odtłuszczające i oczyszczające ją ze wszystkiego - także z naturalnego, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania płaszcza lipidowego. Skóra nie jest głupia (choć oczywiście świadomego rozumu nie ma) - przez setki tysięcy lat zostały wypracowane mechanizmy ochronne, które powinniśmy szanować i które powinnyśmy wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji. Oczywiście mocniejsze oczyszczanie raz na jakiś czas nie powinno zaszkodzić, ale wieloletnia, konsekwentna walka z naturą może skończyć się chorobami skóry, dyskomfortem i osłabieniem naturalnych mechanizmów obronnych. Skóra jest najważniejszym organem, warto o nią dbać ze szczególną starannością, skutecznie, ale jak najbardziej łagodnie i naturalnie. Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest oczywiście kąpiel lub prysznic i tak powracamy do tematu żeli do mycia ciała.


naturalne-zele-pod-prysznic

Nature Moi, Żel pod prysznic odżywiający Prowansalska Figa

"Łagodna formuła myjąca z delikatną pianą pomogą zmyć wszelkie zanieczyszczenia, jednocześnie chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych. Połączenie cudownego zapachu i bezpieczeństwa stosowania."


Skład: Aqua (woda), Glycerin (gliceryna; nawilża, zatrzymuje wilgoć w skórze), Sodium Lauroyl Methyl Isethionate (bardzo łagodna substancja myjąca, pochodzenia naturalnego, bezpieczna dla kobiet w ciąży), Cocamidopropyl Betaine (substancja myjąca, stabilizator piany, bezpieczna w produktach spłukiwanych), Parfum (kompozycja zapachowa), Sodium Benzoate (bezpieczny konserwant), Glycor Distearate (emolient tłusty, tworzy na skórze ochronny film, nie należy go stosować na uszkodzoną skórę), Salicilic Acid (działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie), Polyquaternium-10 (polimer naturalnego pochodzenia, kondycjonuje, tworzy ochronny film zapobiegający utracie wody), Trisodium Ethylenediamine Disuccinate (stabilizator łatwo utleniających się związków, bezpieczny), Sodium Hydroxide (regulator pH), Ficus Carica Fruit Extract (wyciąg z figi: działa antyoksydacyjnie, odżywia skórę, regeneruje, wspomaga syntezę kolagenu), Potassium Sorbate (konserwant, bezpieczny dla kobiet w ciąży, ale może uczulać).  


Ogromne opakowanie 750 ml zostało zaopatrzone w pompkę, dzięki czemu bardzo wygodnie używa się tego produktu. Zapach jest nieziemski, słodki z nutą egzotycznych owoców, wydaje się "kemowy" i subtelny. Uwielbiam go! Przezroczysty żel nie jest bardzo gęsty, ale i nie przecieka przez palce. Pieni się wystarczająco, ale nie za mocno. Pokochałam go za to, że zupełnie nie wysusza skóry, wręcz zostawia na niej lekką warstewkę, która sprawia, że ciało jest miękkie i pachnące nawet bez użycia balsamu. Nie swędzi mnie po nim skóra, co jest kolejną zaletą. Idealny do codziennego użytku.


Skład pokazuje, że przede wszystkim to łagodny detergent o pięknym zapachu, wyciągu z figi jest w nim niewiele. Nie wysusza skóry, dobrze oczyszcza. Duże opakowanie 750 ml jest niesamowicie wydajne i wygodne w codziennym użytku, a kosztuje ok. 35-39zł. Z przyjemnością kupię go jeszcze nie raz.


Africa Organics, Nawilżający żel pod prysznic Kalahari Melon

"Produkt idealny do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, także wrażliwej i alergicznej. Zawartość olejków oraz ekstraktów odżywczych sprawia, że skóra jest nawilżona. Dodatek ekstraktu z aloesu łagodzi nawet podrażnioną skórę. Kosmetyk nie zawiera agresywnych substancji myjących, które mogłyby wysuszać skórę i wywoływać reakcję alergiczną, a mimo to dobrze się pieni i idealnie usuwa wszystkie zanieczyszczenia. Skóra jest odżywiona i świeżo pachnie dzięki olejkowi z pomarańczy i kadzidła."


Posiadam wersję z gratisem w postaci mini mleczka do ciała. Mleczko jest bardzo lekkie, posiada piękny zapach o identycznej, pomarańczowej nucie jak żel, jednak subtelniejszy. Balsam szybciutko się wchłania, przyjemnie nawilża, jednak nie pozostawia żadnej warstwy ochronnej, więc przy mocno wysuszonej skórze może być zbyt delikatny. W składzie zawiera wiele cennych olei, cały skład jest naturalny. Posiada certyfikat ECO CERT.


Skład: Water (woda), Decyl Glucoside (naturalny, łagodny środek myjący, delikatny nawet dla oczu), Aloe Barbadensis (Vera) Leaf Gel* (żel aloesowy, łagodzi podrażnienia, nawilża, koi i goi, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, usuwa wypryski, reguluje pracę gruczołów łojowych, działa ściągająco, zapobiega odparowaniu wody z naskórka), Sodium Cocoyl Glutamate (łągodna, bezpieczna, naturalna substancja myjąca), Ethanol (rozpuszczalnik, działa antybakteryjnie, konserwuje, zwiększą przenikanie innych substancji głębiej, nie musi wysuszać skóry jeśli w formule użyte są substancje nawilżające i ochronne), Citrus Sinensis (Orange) Peel Oil* (olejek eteryczny z pomarańczy, nadaje piekny zapach, działa antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia, relaksuje), Coco-Glucoside (łagodna, roślinna substancja myjąca), Glyceryl Oleate (emulgator, emolient - tworzy na powierzchni skóryfilm zapobiegający odparowaniu wody), Xanthan Gum (naturalny zagęstnik), Glycerin (nawilża, zatrzymuje wilgoć w skórze), Aspalathus Linearis (Rooibos) Leaf Extract* (naturalny wyciąg z czerwonej herbaty; antyoksydant, regeneruje i napina skórę, działa antybakteryjnie), Citrullus Lanatus (Kalahari Melon) Seed Oil (olej z melona Kalahari; nawilża i odbudowuje skórę, działa antystarzeniowo), Cyclopia Genistoides (Honeybush) Leaf Extract* (wyciąg z miodokrzewu; silny antyoksydant, wzmacnia skórę), Citric Acid (regulator pH), Sodium Phytate (stabilizator łatwo utleniających się związków), Tocopherol (witamina E zwana witaminą młodości, antyoksydant, odmładza, odżywia, poprawia ukrwienie skóry, zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi), Boswellia Carterii (Frankincense) Oil (olejek kadzidłowy; działa ściągająco i przeciwzmarszczkowo, nadaje zapach drzewny, z lekko cytrynową nutą), Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Wood Oil*, Linalool**, Limonene**, Geraniol**
*składniki pochodzące z upraw ekologicznych
**naturalne olejki eteryczne


Opakowanie to miękka, plastikowa tuba z korkiem na klik o pojemności 210 ml. Zapach żelu jest bardzo naturalny. Wyraźnie wyczuwam w nim prawdziwą nutę pomarańczowego olejku eterycznego oraz cytrynowego Rooibosa. Coś niesamowitego! Sam żel jest dość gęsty i posiada pomarańczową barwę. Pieni się dość delikatnie, ponieważ zawiera łagodne substancje myjące. Pozostawia skórę odświeżoną, stonizowaną, pięknie pachnącą prawdziwą pomarańczą. Egzotyczna uczta dla zmysłów! Nie wysusza i nie podrażnia. Posiada certyfikat ECOCERT, jeden z niewielu, którym w pełni ufam. Skład marzenie!


Jedyny żel spośród dzisiejszych z certyfikatem ECOCERT, który potwierdza jego dobrą jakość, ale niestety wpływa również na cenę. Tuba 210 ml kosztuje standardowo aż 45 zł, choć często spotykam go w promocjach (nawet 30 zł) lub w wersji z mini balsamem gratis. Do kupienia np. na empik.com. Najdelikatniejszy żel, naturalnie pachnący, dobrze myje.


Bioline, Żel pod prysznic do twarzy i ciała Olive Oil & Figa

"Naturalny żel do ciała z oliwą z oliwek i odżywczym kokosem delikatnie oczyszcza i przywraca odpowiedni poziom nawilżenia. Skóra zostanie zregenerowana i odżywiona, a delikatny zapach fig otula ciało pozostawiając przyjemną aromat."


Skład: Aqua (woda), Potassium Cocoate (substancja myjąca z orzecha kokosowego; emulgator), Potassium Olivate (substancja myjąca z oliwy z oliwek, często stosowana może podrażniać; emulgator), Glycerin (gliceryna; nawilża, zatrzymuje wilgoć w skórze), Parfum (kompozycja zapachowa), Hydroxyethylcellulose (zagęstnik, stabilizator konsystencji), Polyglyceryl-3 Caprylate (emolient, substancja renatłuszczająca skórę), Cocos Nucifera Oil (olej kokosowy; natłuszcza i odżywia skórę, pozostawia na niej ochronną warstwę zatrzymującą odparowanie wody), Potassium Benzoate (konserwant, może uczulać), Potassium Sorbate (konserwant), Tocopherol (witamina E zwana witaminą młodości, antyoksydant, odmładza, odżywia, poprawia ukrwienie skóry, zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi), Olea Europeae Oil (oliwa z oliwek, natłuszcza, odżywia i kondycjonuje skórę).


Butla z twardego plastiku została zaopatrzona w wygodny korek. Niestety pod koniec bardzo trudno wydobyć produkt z opakowania. Pojemność to 250 ml, za które trzeba zapłacić 15-20zł (bardzo często są w promocji). Zapach jest delikatny i cudowny, nie za słodki, z lekko cytrusową, kwaskowatą nutą. Uwielbiam! Przezroczysty żel jest dość lejący, trzeba na niego uważać. Pieni się również wystarczająco, nie za mocno. Dobrze myje skórę, pozostawia uczucie świeżości i nie przesusza. Zapach przez jakiś czas utrzymuje się na skórze. Nie testowany na zwierzętach, posiada certyfikat Viva, więc jest odpowiedni dla wegan i wegetarian. 


Dość łatwo dostępny żel, zwłaszcza w porównaniu z pozostałymi. Można go znaleźć także stacjonarnie. Chętnie poznam inne wersje zapachowe, choć nie ukrywam, że figa bardzo przypadła mi do gustu. Producent kilkakrotnie oferował promocję 2 żele w cenie 1, więc można się skusić. Trochę niewygodne opakowanie, które trzeba mocno ściskać, zwłaszcza pod koniec, nie zniechęca mnie, ponieważ obłędny zapach i delikatność żelu zachwycają.


I Provenzali, Delikatny płyn pod prysznic i do kąpieli

"Stworzony wyłącznie z najdelikatniejszych baz myjących pochodzenia roślinnego, wzbogacony czystym masłem karite płyn pod prysznic. Mocno skoncentrowany, o niskiej zawartości wody. Głęboko nawilża i zmiękcza skórę podczas kąpieli. Pozostawia delikatny, subtelny zapach świeżości. Idealny dla osób wrażliwych i nie tolerujących zwykłych, syntetycznych środków myjących."


Skład: Aqua (woda), Disodium Laureth Sulfosuccinate (substancja myjąca z grupy SLS, ale delikatniejsza, może jednak wysuszać wrażliwą skórę), Cocamidopropyl Betaine (substancja myjąca, stabilizator piany, bezpieczna w produktach spłukiwanych), Magnesium Laureth Sulfate (dość silna substancja myjąca, podobna do SLS, może podrażniać), Sodium Lauroyl Sarcosinate (łagodna substancja myjąca, ale może być zanieczyszczona nitrozoaminami), Decyl Glucoside (naturalny, łagodny środek myjący, delikatny nawet dla oczu), Polysorbate 20 (emulgator i substancja myjąca, może być zanieczyszczona dioksynami), Cocamidopropylamine Oxide (substancja myjąca i stabilizująca pianę), Glycol Stearate (emulgator), Cocamide Mea (substancja myjąca i zagęstnik, może być zanieczyszczony nitrozoaminami, nie stosować na uszkodzoną skórę), Laureth-6 (substancja myjąca, emulgator, może być zanieczyszczony dioksynami, nie używać na uszkodzoną skórę ani przez dzieci i kobiety w ciąży), Parfum (kompozycja zapachowa), Glycerin (nawilża), Butyrospermum Parkii Butter Extract (wyciąg z masła shea zwanym karite; odżywia, nawilża, łagodzi suchość skóry, zmiękcza, natłuszcza i wygładza), PEG-40 Castor Oil (substancja myjąca, emulgator, może być zanieczyszczona dioksynami, nie używać na uszkodzoną skórę), Citric Acid (regulator pH), Lactic Acid (kwas mlekowy; nawilża, zmiękcza warstwę rogową, działa antybakteryjnie), Sodium Dehydroacetate (konserwant), Imidazolidinyl Urea (konserwant, donor formaldehydu, bardzo alergenny, warto minimalizować ilość kosmetyków z tą substancją).


Solidna butla o pojemności 400 ml zakończona została wygodnym korkiem. Zapach nie jest oczywisty, przypomina trochę mydło i orzechy, jest doprawdy dziwaczny, ale orzeźwiający. Nawet mi się podoba, ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy go polubi. Ten żel pieni się najmocniej ze względu na zawartość silniejszych detergentów - tak, w liczbie mnogiej. Mojej skóry nie przesusza podczas kąpieli, ale nie używam go codziennie, a co kilka dni do mocniejszego oczyszczenia ciała. Używałam go także jako mydła w płynie do rąk i zbyt często używany niestety wpływa negatywnie na natłuszczenie skóry, wyraźnie czułam, że dłonie potrzebują kremu. Ta włoska marka nie testuje na zwierzętach, stawia na produkty mocno skoncentrowane, wolne od metali ciężkich i parabenów. pH neutralne dla skóry.


Patrząc na skład łatwo zauważyć, że wcale nie jest taki delikatny. Specjalnie umieściłam go w tym zestawieniu, aby zwrócić uwagę na fakt, że na opakowaniu producent może zadeklarować brak SLS i SLES, natomiast zamiast nich użyć bardzo podobnych w działaniu i równie drażniących substancji. Tutaj mamy ich aż kilka, do tego dochodzą potencjalnie nieciekawe konserwanty, co sprawia, że produkt nie nadaje się dla skóry wrażliwej. Nie polecam go także kobietom w ciąży oraz do mycia dzieci.


Delikatne żele pod prysznic nie pienią się tak mocno jak te oparte na SLS i SLES, ale nie jest to ich wadą. Wręcz przeciwnie, pomimo że jesteśmy od lat przyzwyczajani do grubej, gęstej piany podczas kąpieli warto mieć na uwadze, że aby powstała konieczne jest użycie mocnych spieniaczy, czasem więcej niż jednego - a to może wpływać negatywnie na skórę. Nie będę nikogo na siłę przekonywała, sama czasem pozwalam sobie na tani żel Isany lub Balei, wszystko jest dla ludzi. Jednak na co dzień stawiam na delikatniejsze produkty, a moja skóra nie jest przesuszona, nie mam z nią żadnych większych problemów (oprócz łydek zimą, ale to inna historia). Warto jednak czytać składy i nie ufać opisom w ciemno.

A Wy używacie delikatniejszych myjaczy czy uważacie, że to zbędne?

Komentarze

  1. Nigdy nie używałam w pełni naturalnego żelu pod prysznic, ale nauczyłam się już, że nie warto ufać wszystkiemu, co napisane.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie spotkałam się nigdy z tymi produktami, a muszę przyznać, że chyba warto by było, ponieważ czasem, bo nie zawsze myślę że zwariuję jak zaczyna mnie swędzieć skóra.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam żadnego z tych żeli. Nie jestem wybredna akurat w kwestii tych produktów ale Twoje propozycje przyciągają mnie opisem zapachów

    OdpowiedzUsuń
  4. nie znam ich, ale wyglądają ciekawie :) ja używam różnych żeli, i naturalnych i tych typowo drogeryjnych :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie miałam ich. Zazwyczaj sięgam po zwykłe, drogeryjne żele. Lubię wytwarzaną pianę, bo wtedy mam uczucie lepszego domycia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie znam żadnego z tych żeli, ale chętnie wypróbuję. Mam wrażliwą skórę :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Zaciekawiłaś mnie tymi żelami, bo jeszcze się nie spotkałam z tymi firmami.

    OdpowiedzUsuń
  8. Z przedstawionych znam tylko Bioline ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeżeli chodzi o żele pod prysznic to jest mi obojętne.Większą uwagę zwracam przy wyborze dla dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja się dopiero uczę korzystać z takich dobrodziejstw więc każda taka recenzja jest dla mnie batdzo ciekawa i potrzebna.

    OdpowiedzUsuń
  11. Chyba delikatniejszych żeli niż tych od Planeta Organica nie miałam, ale skoro zaczęłam patrzeć na detergenty w żelach do twarzy i w szamponach, to w sumie warto też popatrzeć na żele;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Nie znam tych marek...Ja stosuję Planeta Organica, Organic Shop czy Alterrę :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Lubię czytać Wasze komentarze, ponieważ mamy różne doświadczenia i inne wymagania, więc śmiało piszcie!

Skomentować może każdy, także anonimowo, apeluję jednak o kulturę :)

Bez linków i SPAMU!

Moje zdjęcie
CosmetiCosmos
Witaj na CosmetiCosmos.pl! Mam na imię Aneta i od kilku lat interesuję się kosmetykami i ich składami, szczególnie naturalnymi. Szukam prawdziwych perełek, lubię polskie manufaktury, kręcę też własne kremy. Interesują mnie także eko środki czystości. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie (polecam wyszukiwarkę). Kontakt ze mną: cosmeticosmos@gmail.com

Jestem tutaj